Justyna - 2018-04-03 01:44

Zakończono produkcję popularnego modelu KingSong

Sportowy KS-16S jedyną 16-calówką KingSonga

Niezawodny KingSong KS16C, jako kontynuacja niezwykle popularnego KS16B, pojawił się w sklepach od ok. stycznia 2017 roku. Już ok. trzy miesiące później producent zaprezentował wersję sportową oznaczoną symbolem "S". Może wydawać się to szybko, jednak tuning flagowego 16-calowego monocykla był konieczny i nieunikniony. W ofercie KingSong brakowało pojazdu, który spełniałby oczekiwania doświadczonych monocyklistów. Przez długi czas obie linie - klasyczna i sportowa - były produkowane równolegle. Dziwić może, że dopiero teraz pojawiła się decyzja o zakończeniu produkcji KS-16C.

Producent nie spieszył się z tą decyzją, aby mieć stuprocentową pewność o niezawodności KS-16S. Szalę przeważyły statystyki - według producenta 95% użytkowników wybiera KS-16S zamiast klasycznego KS-16. Teraz wybór odpowiedniego jednokołowca powinien być łatwiejszy dla osób dopiero zaczynających swoja przygodę z elektrycznymi monocyklami, preferujących kółko marki KingSong.

Żegnając legendarne już KS-16C oraz KS-16B (dla przypomnienia: z silnikami 800 W, osiągającymi prędkość maksymalną do 30 km/h), KS-16S zostaje jedynym produkowanym 16-calowym modelem marki KingSong.  A więc jaki jest ten KS16 Sport?

Wygląd zewnętrzny i akcesoria

Firma KingSong zaskoczyła użytkowników dodając srebrny kolor do swojej palety barw. Kolor ten robi wrażenie, ale nadal wśród 16” króluje czarny mat. Pedały zostały wykonane z stopów magnezu. Są one duże, przez co są naprawdę wygodne. Pokryte zostały warstwą ścierną typu grip, co zapobiega ześlizgnięciu się buta, szczególnie podczas deszczowej pogody. Pedały zostały również ustawione pod lekkim kątem, co poprawia komfort jazdy oraz zapobiega obawie zarysowania ich przy mocniejszych zakrętach. Pedały umiejscowione są ok. 13 centymetrów nad podłożem.

Pady zostały również takie same jak w KS16C, oprócz dodatkowego oznaczenia "Sports". Producent jednak ma plan zrezygnować z umieszczania na nich swojego logo, jak również innych oznaczeń.

Bluetooth pozwala nam odtwarzać ulubioną muzykę z telefonu. Głośniki mamy umieszczone po obu stronach, co daje znakomitą jakość i donośność dźwięku.

Podświetlenie LED

Światła boczne LED są bardzo wyraźne, dzięki jaśniejszej plastikowej osłonce. Daje to naprawdę świetny efekt. Różnicę szczególnie widać, gdy porównany sobie podświetlenie ze starszym modelem KS-16B.

Producent przygotował wiele schematów oświetlenia, które można dowolnie zmieniać lub nawet na stałe wyłączyć z poziomu aplikacji. Podczas postoju boczne LEDy informują o stanie baterii kółka.

Światła do jazdy

KS16S posiada mocne światła LED, które rewelacyjnie sprawdzają się przy nocnej jeździe. Czujnik zmierzchu dba, aby światła były włączone automatycznie tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Zawsze można je całkowicie wyłączyć, gdy ich nie potrzebujemy (można to zrobić z poziomu aplikacji lub przyciskiem na obudowie).

Światło stopu działa niezależnie, podobnie jak w samochodach. Przy każdym przyhamowaniu tylne światło zapala się na czerwono (w dzień) lub podwaja swoją moc świetlną, gdy było już wcześniej włączone (po zmroku).

Kółko jest symetryczne, więc światła dopasowują się do kierunku jazdy. Jest to duże udogodnienie, gdyż nie musimy się zastanawiać czy wsiadamy dobrą stroną.

Wymiary i masa

KS16 Sport jest oczywiście 16-calowym monocyklem elektrycznym. Waży ok. 17,5 kg, czyli nieco więcej niż KS16C. Powodu zwiększenia ciężaru możemy się doszukać w zwiększonej pojemności akumulatorów oraz mocy silnika.

Wymiary KingSong KS-16S pozostały takie same jak dobrze znanym nam modelu KS-16C, tj. ok. 50 x 46 x 19 cm.

Akumulatory i silnik

W monocyklu zastosowano akumulatory litowo-jonowe o pojemności 840 Wh, rozmieszczone w dwóch zestawach - po obu stronach urządzenia - dla idealnego wyważenia kółka. Realny zasięg to nawet 70 km. Pamiętajcie, że zasięg zależy - przede wszystkim - od stylu jazdy, ukształtowania terenu, temperatury otoczenia czy wagi użytkownika.

Czas ładowania od 0% do 100% to ok. 6,5 h, jednak w praktyce, przy tak dużym zasięgu, większość użytkowników rzadko doświadcza konieczności pełnego ładowania.

Pod maską mamy trzybiegunowy, bezszczotkowy silnik BLDC. Nominalna moc zastosowanego silnika to już 1200 W (400 W więcej niż w zwykłym KS16). Pozwoliło to producentowi na zwiększenie prędkości maksymalnej do 35 km/h. Ponadto, ten sportowy model jest w stanie osiągnąć maksymalną moc chwilową nawet 3000 W!

KingSong cieszy się uznaniem na całym świecie za najwyższy poziom bezpieczeństwa i solidności. Udoskonalone układy elektroniczne (zawierające teraz po dwa bezpieczniki) spisują się nawet przy bardzo dużych przeciążeniach. 

Monocykl posiada dodatkową ochronę w postaci trzystopniowego alarmu dźwiękowego (który narasta wraz z prędkością) oraz efektu tilt-back, który ma wymuszać hamowanie na użytkowniku. Alarmy można konfigurować w aplikacji mobilnej.

Aplikacja mobilna

Monocykl elektryczny KingSong KS-16S jest wspierany nie tylko przez dwie aplikacje producenta (standardowa "zielona" oraz nowa "biała" z rozszerzoną funkcjonalnością), ale także przez aplikacje niezależne, jak np. Wheellog.

Za pomocą aplikacji producenta można zmieniać: konfigurację świateł, trybu jazdy, oświetlenia LED, dźwięków, alarmów prędkości, dokonywać kalibracji żyroskopów, a także aktualizować oprogramowanie urządzenia. Nowa wersja pozwala również na włączenie trybu antykradzieżowego.

Standardowo aplikacje pozwalają oczywiście na obserwację prędkości, z jaką się poruszamy, a także przebiegu urządzenia. Przy pomocy dodatkowych aplikacji możemy zapisywać także bardziej szczegółowe informacje, podczas jazdy.

Pozostałe zalety

  • Ogromną zaletą tego monocykla elektrycznego jest modułowość. Jeśli zniszczycie/zarysujecie obudowę, możecie wymienić nawet tylko jeden interesujący was element, który został uszkodzony.
  • KS-16S jest bardzo zwrotny i świetnie sprawdza się na mieście.
  • Dzięki rozmieszczonym po obu stronach akumulatorach, kółko jest świetnie wyważone.
  • Duża powierzchnia opony jest wyeksponowana, przez odpowiednio mocno wyciętą obudowę, co świetnie sprawdza się w terenie.
  • Wielkim udogodnieniem jest wbudowana, teleskopową rączka. Rozwiązanie to jest zapożyczone z walizek, tylko tutaj wbudowano ją w obrys kółka tworząc ciekawy kształt całości.

Podsumowanie

Wycofanie z rynku starszego i słabszego modelu nie jest niczym zaskakującym.

Teraz nie musicie się zastanawiać jaki 16-calowy model KingSonga jest najlepszy.

Co jednak, jeśli nie potrzebujecie tak dużej mocy i prędkości, jaką oferuje KS-16S? Dla takich osób producent rekomenduje 14-calowe modele, spośród których KS-14S zapewnia tę samą pojemność akumulatorów, ale z nieco mniejszą mocą silnika (800 W) i prędkością maksymalną (30 km/h). Dla osób, które nie potrzebują tak dużego zasięgu, alternatywą jest nadal produkowany KS-14D.

Nowa filozofia producenta ma za zadanie uprościć ofertę i połączyć określone kategorie mocy monocykli ze średnicą koła. Tym samym dla osób potrzebujących jeszcze więcej mocy, producent przygotował nowy, 18-calowy model - KS-18L, który zastąpi, wycofany już z produkcji, KS-18A.

Podsumowując, wybierając nowy monocykl KingSong, macie do dyspozycji 3 kategorie:

  • 14-calowe modele (KS-14M, KS-14D, KS-14S) - najmniejsza moc, 
  • 16-calowy model KS-16S - duża moc, uniwersalny rozmiar i zastosowanie,
  • 18-calowe modele (KS-18L) - największa moc i największy rozmiar.

Co myślicie o nowej ofercie monocykli elektrycznych KingSong? Dajcie znać w komentarzach!

Używamy cookies, umożliwiających m.in. logowanie, zakupy i zliczanie ile osób nas odwiedza. Czytaj szczegóły.